Перегляд одного допису
Старий 18.12.2013, 23:10   #1001
2vanya2
Передовик
 
Аватар для 2vanya2
 
Реєстрація: 06.06.2011
Вік: 27
Дописи: 3.083
смт.Верхнє Синьовидне
Мій ресівер: GLOBO 8300A
Надіслати повідомлення для 2vanya2 на Skype
Типово

Тонкощі гри приманками: частина 3

Коли « гра» - це наше все

Тепер, після того як ми спочатку звели роль «гри» приманки практично до нуля потім - розглянули кілька ситуацій коли «гра» (або усвідомлена відсутність такої) все ж має деяке значення, перейдемо до діаметрально протилежного. Спробуйте відповісти на запитання, для яких приманок спінінгів фактор «гри» цілком і повністю визначає їх робочі якості? Упевнений, дев'ять чоловік з десяти назвуть «оберталки». Скільки я ловлю на блешні, що обертаються пригадую один тільки епізод , коли вдалося зловити рибу на «оберталку», пелюстка якої однозначно не оберталася. Та щука вийшла за нею і встала, вести блешню далі було нікуди, вона просто висіла на вертикальній жилці. Щука подумала пару секунд - і з'їла «залізяку» ...

На тлі цього єдиного аномального випадку загальна закономірність проглядається дуже чітко: є обертання пелюстки - є клювання, ні - тоді, на жаль. Точніше, не клювати може і з інших причин, пелюстка, що обертається це умова необхідна, але не достатня. Якщо ж вона не обертається - це достатня умова відсутності клювань.

Однак - стоп не будемо зараз розвивати тему - як домогтися максимально стабільного обертання пелюстки оскільки ця тема дуже об'ємна. Розглянемо два приватних питання яким, по не дуже зрозумілих причинах приділяється явно недостатньо уваги.

Перше питання - воно, здавалося б навіть йде дещо врозріз з тим що тільки що було сказано. Ловля на класичні «вертушки» (які без вантажу-головки) припускає рівномірну, або майже рівномірну проводку. Якщо таку блешню спробувати вести з зупинками це, зрозуміло, буде приводити до зупинок обертання пелюстки. Так от якщо робити так усвідомлено, то досить часто вдається домогтися збільшення числа клювань. Це зазначалося не раз і багатьма спінінгістами. У такого методу ловлі є кілька важливих тонкощів. По-перше, зупинками не треба зловживати - від однієї до трьох на протязі всієї проводки - так буде правильно. По-друге, зупинка повинна бути мінімальною за тривалістю - десь півсекунди. По-третє «оберталка» тут годиться не всяка, а та, що заводиться, що називається з півоберта.

Пояснюється все досить просто. Проводка з короткочасними зупинками провокує на клювання того хижака, що йде за блешнею не наважуючись на клювання. Досить часто такі моменти потрапляють у поле нашого зору. Ми помічаємо рибу позаду «оберталки» (це може бути окунь, щука, форель) на мить зупиняємо підмотку, пелюстка збивається - і тут же починає обертатися знову. У цей самий момент слідує атака. Зрозуміло, що значну частину таких епізодів ми не бачимо, але їх роль від того менше не стає.

Наступний важливий момент стосується одного відокремленого різновиду обертальних блешень. Про те що такі є знають напевно майже всі, але от позитивний досвід ловлі на них є далеко не у кожного. Йдеться про «оберталки» з пропелером. Майже всі, як звичайні обертальні блешні тільки замість того елемента що ми називаємо пелюсткою - пропелер. І пелюстка і пропелер начебто мають в основі своєї роботи один принцип: вони створюють позаду себе сильні завихрення, до яких дуже сприйнятлива бічна лінія риби. Тільки от характер цих завихрень істотно розрізняється.

Ви можете помітити, що й у двох різних пелюсток він істотно розрізняється - у «Аглії» і «Лонга» наприклад, - двох виражених антиподів. Це так, але відмінності різних пелюсток на практиці (тобто в характері та інтенсивності клювання) проявляються у меншій мірі, ніж відмінності між пелюсткою і пропелером . Досить часто буває так, що класична «оберталка» (та ж «Аглія») дає разів у десять більше клювань ніж приблизно того ж розміру пропелерна блешня. На цьому можна було б поставити крапку і забути назавжди про блешні з пропелером якби не одне маленьке «але»: можливо трохи менш часто але все ж з заслужуючою інтересу регулярністю спостерігається строго протилежна картина - пропелер виграє у пелюстки з розгромним рахунком!

Якщо говорити більш конкретно про те, де в першу чергу слід очікувати реального ефекту пропелерних блешень, то це ловля великої верхівки на «потрійний нуль» - там розмір приманки відповідний, і досить часто - ловля окуня. По щуці пропелер теж буває «вистрілює» але відносно рідко - у мене було всього два або три випадки коли щука не давала проходу блешні з пропелером тоді як на звичні пелюсткові «вертушки» клювань практично не було. Резюме таке: навіть якщо до цих пір ви не ловили на пропелерні блешні, постарайтеся щоб у вас в коробочці виявилися хоча б дві - три таких, різних розмірів. У продажу вони зустрічаються рідко, але зробити подібну блешню своїми руками навіть легше ніж звичайну «оберталку». Є серед пропелерних блешень кілька різновидів - з одним гвинтом і двома, з підвантаженням спереду і ззаду ... Але про все це - іншим разом.

Історія з італійською тарілкою

Якось мені до рук потрапила цікава приманка від італійської фірми Netts. Оскільки ні її самої, ні хоча б фото у мене не збереглося, я спробую описати її словами. Уявіть щось, що нагадує різновид спіннернбейта, де нижня частина (наприклад, твістер на звичайній джиг - голівці ) кріпиться на застібці. А ось на верхньому плечі коромисла змонтована зовсім не пелюстка, а щось зовсім інше - розташована під кутом 90 ° металева «тарілка» - злегка увігнутий диск розміром з монету з отвором посередині. Як така конструкція працює, зрозуміти неважко : «тарілка», за свого великого опору, на проводці вібрує, вібрація через коромисло передається нижній частині приманці ...

Проте мої, чесно скажу, не дуже наполегливі спроби зловити рибу на цю віддалену подібність спіннернбейта не дали результату, тому я вирішив приманку модифікувати, а точніше - спростити. А ще точніше - «схрестити» італійський «квазі - спіннернбейт » з іншого досить незвичайною приманкою - югославською «оберталкою» Lav MD, що представляла собою блешню з пелюсткою досить звичайної форми і розміру, але вельми важким сердечником. Від італійського «тата» була взята тарілка, від югославської «мами» - цей самий сердечник.

Я зараз навіть не беруся точно назвати число видів м'ясоїдних риб, яких за останні роки два мені вдалося зловити на цю приманку. Почалося з того, що з її допомогою я «відійшов від нуля» в день тотального неклювання, коли всі негативні фактори - спека, дуже високий тиск, молодик і магнітна буря - наклалися один на одного. Зловив тоді на «тарілку» щучку під кіло. Потім було ще багато окунів, жерехів, головнів, щуки ...

Коли ми створюємо нову, або модифікуємо стару приманку, нам подеколи спочатку не цілком зрозуміло, де вона зможе знайти застосування, і чи зможе взагалі його знайти. З «тарілкою» мета була з самого початку гранично конкретною: ставилося завдання зробити максимально «гучну» приманку, здатну привертати увагу хижака з великої відстані, при цьому, не виходячи за певні розмірні рамки.

Навіть на нешвидкій проводці «тарілкова» приманка вібрує так, що вершинка «дробить», ніби на кінці жилки - великий упористий воблер. А завдяки своїй компактності і чималій масі вона і приваблива для хижака не надто люблячого габаритні приманки і закидається далеко ...

Слід сказати, що принцип, на якому заснована «гра» цієї приманки, хоч і рідко, але все ж використовується. У 1998 році на виставці ICAST перше місце в своїй категорії завоювало цікаве пристосування під назвою «Eaker Shaker + » - воно проходить як аксесуар до різних джигових принад. Цей «шейкер» представляв собою увігнуту пластину з контуром, близьким до прямокутника і двома парами прорізів в центральній частині. До пластини докладалась спеціальна дротяна застібка, що давала можливість приєднувати «шейкер» до приманки двома способами - вертикально чи горизонтально. Від того, як саме, залежить частота і розмах коливань, які «шейкер» повідомляє приманці. «Трясучка» від «шейкера» виходить просто скажена - особливо якщо правильно підібрати розмір пластини.

Приманки з такого роду елементами не мають поки загального найменування, але називати -то їх якось треба. Я думаю, не буде особливого криміналу, якщо ми поширимо назву «шейкер» на всі приманки цього типу, тим більше що це англомовне слово відображає суть їх «гри».

Про що слід ще сказати на користь «шейкерів» так це про їх ефективність в ситуаціях, коли доводиться ловити в каламутній воді. За інтенсивністю створюваних коливань «шейкери » через їх великий лобовий опір перевершують інші різновиди приманок з тремтячою «грою» - такі, як «цикади» або воблери - раттліни. У воді з малою прозорістю цей фактор часто набуває вирішального значення, і можу запевнити, що це моє твердження не з області теорії. Ми проводили порівняльні випробування однотипних приманок з «шейкером» і без - по щуці, бассу та окуневі, результат у замутненій воді (прозорістю порядку півметра) був незмінно на користь приманок з «шейкером».

Останнє зауваження по «шейкеру» стосується того, де їх взяти. У нинішній ситуації навряд чи залишається щось інше, крім як зробити їх своїми руками. Це начебто просто, проте хотілося б попередити, що вас можуть тут чекати неприємні сюрпризи. Принаймні, у мене «тарілка» за типом тієї, що я взяв від тієї італійської Netts з якої все й почалося, вийшла по-справжньому робочою тільки з третьої спроби. Перші дві ніяк не хотіли виконувати «трясучку». Так що якщо раптом з першого разу і у вас не вийде, спробуйте попрацювати над формою «тарілки» - навіть невелика її зміна здатна дати потрібний результат. Ну, і до теми «шейкерів» ми обов'язково повернемося. Вона того, безумовно, заслуговує.
__________________
Кожен помирає . Але не кожен насправді живе.
2vanya2 зараз поза форумом   Відповісти з цитуванням